כניסה
בעל מקצוע?
הצטרף למעגל המקצוענים לחץ כאן
תגיות פופולריות

אור וצבע

שחר שילוח

כדי לרענן את מראה הבית וכדי להכניס בו אור וצבע משתמשי ב... תאורה וצבע. רק אל תשכחו להתייחס להשפעתם ההדדית של השניים זה על זה

פסח מעורר בנו את הצורך להתחדש, גם אם חילופי העונות כבר איבדו ממשמעותם עקב השינויים האקלימיים. כולנו יודעים עד כמה מריחה רעננה של צבע על הקיר יכולה לשנות את התחושה והמראה של החלל. לא תמיד אנחנו זוכרים שבין צבע לתאורה קיימת מערכת יחסים מורכבת והשפעות הדדיות, לכן במקרים רבים אנחנו מנתקים את קניית הצבעים החדשים מקניית גופי התאורה. גבריאלה לוי, אדריכלית פנים ומומחית לצבע, עושה לנו סדר בקשר שבין שני האלמנטים הבלתי נפרדים הללו.

קריסטלים על הקיר
קריסטלים על הקיר (צילום: bleu celt)

אור
בשוק גופי התאורה יש שני טרנדים בולטים עכשיו, אומרת לוי. האחד הוא קריסטלים מאבני סברובסקי, לחובבי הסגנון היותר מצועצע, נוצץ ואקסטרווגנטי. הכיוון השני הוא גופים מינימליסטיים יותר, שמתמזגים עם התקרה ונצמדים אליה. הגופים האלה נקראים Flying Surface והם פיתוח של המעצב הצרפתי ז‘אן נובל, שהגה גם את החומר וגם את הרעיון. גם בקו המצועצע וגם במינימליסטי, לוי מציעה לבחור פינה ולתת לה צבעוניות של תאורה באמצעות לדים. נורת הלד יקרה יחסית, אבל בסופו של דבר היא חסכונית ומשתלמת מפני שאורך החיים שלה ממושך יותר משל הנורות הרגילות והיא צורכת פחות אנרגיה. בנוסף, הלדים אינם מחממים, הדבר מורגש במיוחד בנישות שמוארות בספוטים. ברוב המקרים כדי להשתמש בנורות לד יש צורך להחליף את גוף התאורה, אבל בספוטים מסוג דקרויקה אפשר להתקין נורת לד מבלי להחליף את סוג התאורה. לתאורת לד יש יתרון נוסף – אפשר לחבר אותה למחשב ולבחור את גוון האור ולשנות אותו בהתאם לצורך. ניתן לרכוש גם “חבלי אור”. המוצר נראה כמו גליל של נייר דבק. זוהי למעשה רצועה שמוטמעות בה נורות לד קטנטנות שקונים לפי מטר. חבלי הלד יכולים לשמש, למשל, כפס מאיר מתחת לארונות המטבח או להדגשת קווי מתאר של אלמנטים עיצוביים, קירות או רהיטים.
קריסטלים מאבני סבורבסקי אפשר להשיג אצל ילון וגם לרכוש את האבנים ולעשות זאת בעצמכם. את עיצובי Flying Surface של ז‘אן נובל תוכלו למצוא בלוצ‘ה, כאן.

גופי תאורה של זאן נובל
גופי תאורה של ז‘אן נובל (צילום מתוך הקטלוג)

גוון
אם רוצים לשטוף פינה בצבע, אומרת לוי, אפשר להסתפק באותו אזור בצבע קיר בהיר, כמו לבן, שמנת או צהוב חיוור ולשחק עם הגוון של התאורה. העיצוב הזה מתאים לפינות קטנות ולא לקירות שלמים. בפסח נהוג לצבוע את הבית. לוי אומרת שהגוונים השולטים עכשיו הם חום, תכלת ולבן. ברור שאין צורך לציית לטרנדים. לוי אוהבת לעבוד עם שליכטות צבעוניות בגווני אדמה שעשויות מאדמה ופיגמנטים בלבד, ללא חומרים רעילים. השליכטות האלה ידידותיות לסביבה, מתאימות לקירות פנים בלבד ואפשר להשיג אותן באקו ארט.

נורת לד דקרויקה ועיצוב תאורה של גבריאלה לוי
נורת לד דקרויקה | עיצוב תאורה של גבריאלה לוי (מתוך אתר המעצבת)

צבע
ועכשיו, לעבודה! אם אתם בוחרים בצבעים סטנדרטיים, לוי אומרת שעם סופרקריל של טמבור אפשר להשיג תוצאות טובות בתנאי שעובדים בצורה נכונה. בשביל זה צריך לבחור צבע מתאים ממניפת צבעים ולרכוש אותו בחנות שמכונות הערבוב בה מכוילות. איך יודעים שהן מכוילות? קונים דוגמת צבע בנפח של רבע ליטר, ואם לא רוצים לנסות אותה ישירות על הקיר, צובעים בה בריסטול לבן. לאחר מכן משווים למניפת הצבעים ומוודאים שהגוונים קרובים מאוד. השימוש בבריסטול גם יאפשר לכם לדעת אם בחרתם בגוון הנכון לחלל שאתם רוצים לצבוע. חשוב לערבב גוונים רק מחברה אחת.
את הבחירה של גוון צבע הקיר מתאימים לגוון התאורה. אם רוצים גוון קר, בוחרים בצבעים שיש בהם אפור או תכלת ומשלימים בתאורה קרה. גוונים חמים משלימים בתאורה חמה. כדאי להיות ערים לעובדה שהאור משפיע על גוון הקיר ולהתוודע למושג “טמפרטורה של הגוון”, ולבחור תאורה בגוון לבן, לבן חם או צהוב בהתאם לצורך. בחנויות תאורה מקצועיות יוכלו לייעץ לכם בעניין הזה. לוי מציעה לרכוש נורה או מנורה מהסוג שבו אתם מעוניינים ולהאיר את דוגמת הצבע (מהסעיף הקודם) לפני שאתם צובעים את הקיר.

תאורה נקודתית יצירתית
תאורה נקודתית יצירתית (צילום:A.J. Kandy )

טיפ אביבי לסיום: לוי אומרת שדרך כקלה להכניס צבע, חיים וחדשנות לבית היא עציץ עם פרחי עונה. נכון שפרחי עונה צריך להחליף כשהעונה מתחלפת, אבל זוהי דרך קלה וזולה הרבה יותר מאשר שיפוץ לריענון הבית.

כל הזכויות שמורות | A|N|D © 2010

Powered & Designed by comrax