כניסה
בעל מקצוע?
הצטרף למעגל המקצוענים לחץ כאן
תגיות פופולריות

בירוקרטיה בהליכי בנייה – מרץ 2011

 מטרתה של הבירוקרטיה הקשורה בהליכי בנייה היא ליצור מצב של שליטה מלאה של הרשויות המקומיות על המבנים בתחומן בהתאם לחוק.
על אף המטרה הברורה לכל, תהליך הבירוקרטיה בהליכי בנייה מוביל לחששות רבות אצל כל אדם העומד בפני תהליך שינוי או הקמת מבנה שבבעלותו.
תהליכי הבירוקרטיה לעתים מובילים להתנגשות אינטרסים בין בעל המבנה המיועד, אשר מטרתו לסיים
עם התהליך במהרה לטובת מגורים או השכרת המקום, לעומת האינטרסים של הרשויות שמעוניינות לבצע את הדברים על פי חוק לאחר מתן ההיתרים המתאימים.
על אף רצוננו לבצע את הדברים מהר ככל האפשר, עלינו לסייע לרשויות המקומיות כפי יכולתנו בהליך שכן התחלת בנייה ללא ההיתרים המתאימים עלול להוביל להפסקת הבנייה בהמשך, או גרוע מכך –
לתשלום קנסות. מאמר זה ידון בבירוקרטיה בהליכי בנייה בישראל.
 
בירוקרטיה בבנייה
לאחר ההחלטה על הקמת מבנה, עליכם להחזיק בתוכניות אדריכליות מסודרות של המבנה המיועד.
חשוב מאוד כי תוכניות המבנה תהיינה מאושרות על ידי מהנדס בעל הסמכה. לאחר קבלת אישור המהנדס, יש להגיש את התוכניות לוועדת התכנון והבנייה השייכת לרשות המקומית שבה המבנה מיועד להקמה. תהליך האישור על ידי הוועדה משתנה, אולם אין מדובר בהליך מהיר שכן על התוכניות לעבור אישור של מספר גורמים שונים.
הסיבה לצורך באישור לפני הקמת מבנה, היא שהרשויות הן אלו המודעות לצרכים של העירייה.
במידה והקמת מבנה חדש היה תלוי בקבלנים בלבד, הרי שהאישורים היו נעים סביב הקמת בנייני מגורים בלבד. לעומת זאת, העיריות אשר מיודעות לגבי צרכים במבנים ציבוריים כמו גנים, בתי ספר וכדומה, חייבות לאשר כל בנייה על מנת לא ליצור עודף של מבנה מסוג אחד ,ורווחי על פי רוב, על חשבון האחר.
שלב נוסף בהקמת מבנים הוא הפרצלציה, אשר משמעותו חלוקת הקרקע למבנים המתוכננים להיבנות
על גביהן. ההליך צריך להתבצע לפני תחילת הבנייה, אולם בישראל רישום הפרצלציה לעתים מתבצע
תוך כדי הבנייה. ההמלצה היא לרכוש דירות בבניינים שעברו פרצלציה על מנת להיות בטוחים בטיב ההשקעה.
השלב המגיע אחרי הפרצלציה, הוא רישום בית משותף. בתהליך זה יבצעו חלוקה לדירות בבניין המיועד, ובשלב הזה כל דירה תוגדר באופן ייחודי ומסודר שיאפשר את העברת הבעלות לרוכשים.
לבסוף, שלב הטאבו הוא השלב שבו מבצעים רישום של בעלות על הדירה. ניתן לראות כי כל אחד מהשלבים שצוינו עד כה חיוני לשלב זה. ביצוע שלבי הביניים כיאות יסייע לשלב הטאבו להתבצע באופן חלק.
 
 
 
בירוקרטיה בתוספת בנייה
הליכי הבירוקרטיה הנדרשים בתוספת בנייה לבית קיים נבדלים מההליכים הנדרשים מהקמת מבנה חדש. לשם הליך זה, מומלץ ראשית כל להתייעץ עם הרשויות והחוקים הנוגעים לתחום.
על פי חוק המקרקעין, לשם תוספת בנייה יש צורך בהסכמת 75אחוז מיושבי המבנה. לכל מבנה נקבע היקף בנייה מותר על פי חוק. לשם ביצוע תוספת בנייה על מגיש הבקשה להחזיק בזכויות בניה בהיקף התואם את התוספת המדוברת.
תוכנית תמ"א 38דורשת בנוסף כי כל מבנה אשר מבצעים לו הרחבה יחויב לעבור חיזוק נגד רעידות אדמה. על כן, לא יונפקו היתרי בנייה ללא ביצוע הליך זה. מדובר בתוספת בירוקרטית אשר יש להקפיד לבצע. 

כל הזכויות שמורות | A|N|D © 2010

Powered & Designed by comrax