כניסה
בעל מקצוע?
הצטרף למעגל המקצוענים לחץ כאן
תגיות פופולריות

בית עם כוח - דיור עירוני זול

שחר שילוח

דטרויט, בעבר מטרופולין שוקקת והיום עיר רפאים למחצה, מקבלת זריקה מעודדת של תקווה. פרויקט שמשלב אמנות, ארכיטקטורה, אנרגיה נקייה ופעילות קהילתית, יוצר לאטו פתרונות דיור זולים מבלי להתפשר על איכות ואסתטיקה.

רחוב בדטרויט
רחוב בדטרויט. כל התמונות באדיבות מיטש קופ וג‘ינה רייכרט


העיר דטרויט שבמדינת מישיגן, היא אחת הערים הגדולות ביותר בארצות הברית ובמקביל גם סמל עגום להידרדרות חברתית ולפגיעת המיתון במרקם העירוני. כשהעיר, שהוקמה בראשית המאה ה-18, הייתה בשיאה, חיו בה 2 מיליון תושבים. חלק חשוב מכלכלת העיר היה תלוי בתעשיית הרכב, ועם כניסתם של כלי הרכב המתחרים מתוצרת יפן לשוק, היא הלכה והידרדרה. התהליך הוסיף להחמיר עם המשבר הכלכלי הנוכחי וכיום אוכלוסייתה מונה כמיליון תושבים בלבד והיא סובלת מרמת פשיעה גבוהה. שני מוחות יצירתיים פצחו בפרויקט שמנסה להוציא מתוק מהעז הזה.
 

אנשי השכונה עושים גינה, סמטה בשכונה של בית הכוח
החבר‘ה בשכונה עושים גינה | סמטה בשכונה של “בית הכוח”


ניסוי אופטימי בעיר דועכת
למרות המצב הקודר, ואלי בגללו, הצמד ג‘ינה רייכרט ומיטש קופ, בעלי חברת דיזיין 99, יזמו ב-2008 את ה-Power House Project, או בקיצור PHP, מיזם ארכיטקטוני-חברתי, וקבעו לעצמם שתי מטרות: האחת, לפתח מודל ארכיטקטוני של דיור זול בעיר. הבית צריך להיות זול, בר קיימא ולעלות עד 99,000 דולר. בהקשר של דטרויט, המשופעת בבתים נטושים, מדובר למעשה בשיפוץ, מפני שהבתים נרכשים בסכומים מגוחכים. הרעיון הוא לשפץ בזול בעזרת חומרים מקומיים, ידע מהאינטרנט, וידיים עובדות שאינן בהכרח מקצועיות, אלא נמצאות בסביבה ושייכות לאנשים שרוצים לבנות ולהיבנות. כל זאת מבלי לוותר על איכות ואסתטיקה, אבל גם מבלי למהר. “הזמן הוא איטי,” אומרים היזמים, “אבל זה כל העניין. באמצעות האטת הזמן אנו מרחיבים את ההזדמנויות למציאת החומרים הנכונים במחיר הנכון ואת האנשים הנכונים לעבודה הנכונה, והחשוב מכל – ליהנות עד כמה שאפשר בזמן שאנחנו פוגשים כמה שיותר אנשים.”
מטרתם השנייה היא ליצור מודל של אמנות חברתית. רייכרט וקופ – היא אדריכלית והוא אמן – רכשו בית נטוש וחלקת אדמה ב-1,900 דולר בלבד לצורך הניסוי. בהמשך קנו בתים נוספים, שאותם הם משכירים במחיר של 50 דולר לחודש (זו לא טעות). מכיוון שהמבנה עובר תהליכי שינוי, הם החליטו להשתמש בו כבמה להתקשרות בין חברים בקהילה. תושבי השכונה תורמים חומרי עבודה, שואלים חומרים עבור עצמם, מציעים עזרה, מבקשים עזרה ואפילו מגנים על הנכס מפני גניבות. במילים אחרות, מדובר באתר בנייה קהילתי אינטראקטיבי. PHP הופך מקום להתכנסות, להחלפת מידע ולפעילות תרבותית.
 

הצבעוניות משקפת את העיקרון: משפצים במה שמוצאים. במקרה הזה שאריות צבע בחינם
הצבעוניות משקפת את העיקרון: משפצים במה שמוצאים. במקרה הזה שאריות צבע בחינם


משבר כהזדמנות
רייכרט וקופ מקווים שיצליחו למנף את המשבר הכלכלי, שאחת מהשלכותיו היא הירידה בערך הנדל“ן. הבית ממוקם בנקודה בולטת בעיר, שכמעט הפכה לעיר רפאים, ולכן באופן טבעי הפך למוקד משיכה לאחר שנשתל מסביבו גן והוקמה תחנת כוח סולרית. הפרויקט הפך לכדור שלג. כמה זוגות של אמנים שמעו שבדטרויט אפשר לקנות בית עבור 100 דולר בלבד, ועברו להתגורר במקום. זהו פתרון נוח עבור עצמאים ואם המגמה תמשיך, כפי שהעז להתנבא טובי בארלאו מהניו-יורק טיימס, דטרויט תהפוך לבד ציור ענק, לקולוניה של אמנים. בארלאו, סופר בעיסוקו העיקרי, עבר גם הוא לדטרויט הישר מברוקלין, ניו יורק. כלי התקשורת האמריקאים שסיקרו את “התופעה” תיארו את מה שעשוי לקרות בדטרויט כמקבילה למה שהתרחש באיסט וילג’ בשנות ה-70, כשאמנים שחיפשו מקום זול לחיות בו נהרו לשם.
ההחלטה לא למהר היא גורם משמעותי. המשתתפים בפרויקט מחפשים את חומרי הבניה הזולים ביותר: הם סורקים את הרחובות, משתמשים באביזרים נטושים, חלקי בתים מטים ליפול, שאריות צבע ומוצאים מבצעים באינטרנט, מה שמעניק לבתים ססגוניות מפתיעה. בנוסף, קופ ורייכרט מציעים שירותי ייעוץ אדריכלי תמורת 0.99 דולר בשעה, זה הסכום שעל שמו נקראת החברה שלהם, Design 99.
 

חומרי בידוד, צבע ורהיטים משומשים שנמצאו ברחבי דטרויט ומוזילים משמעותית את השיפוץ
חומרי בידוד, צבע ורהיטים משומשים שנמצאו ברחבי דטרויט ומוזילים משמעותית את השיפוץ


כוח לדטרויט
המטרה הסופית היא שיהיו בדטרויט הרבה “בתי כוח”. לשם יש משמעות כפולה – כל בית אמור לספק לעצמו ואף לבתים השכנים את האנרגיה שאותו הוא צורך באמצעים ידידותיים לסביבה. רייכרט וקופ אומרים שבדטרויט זה קל יותר, מפני שחומרי הבנייה שם זולים במיוחד ומחיר הנדל“ן הנמוך משאיר כסף להשקעה בתשתית ירוקה. משמעות נוספת היא של “בית כוח” כזה יהפוך גם למרכז תרבותי “נקודה של זהות, מקום התכנסות לשיתוף יצירתי, כך ששכונה שהיו בה בתים שאיש לא רוצה בהם תהפוך לבית חרושת ניסיוני לפעולה ולכוח קהילתיים,” כותבים קופ ורייכרט באתר שלהם. בינתיים, בני הזוג ושכניהם עמלים על הקמת תחנת רדיו מקומית וגן פסלים. הפרויקט הוא יותר אמנותי וקונצפטואלי מאשר “ארכיטקטוני נטו” באופיו, מה שבא לידי ביטוי בהמצאות שצמחו ב-PHP.
קחו לדוגמה את ה-Power Chair, שילוב של אמנות ready made ואנרגיה ירוקה. אל כורסת בית חולים משומשת הוצמד פאנל סולרי שנרכש במחסן אספקה מקומי. מציבים את הכסא כך שהפאנל יפנה אל השמש, ומקבלים תחנת כוח זעירה, שמספקת חשמל לנורות ניאון המחוברות לחלקו התחתון של הכיסא.
עליית הגג של בני הזוג הפכה לקאמרה אובסקורה, חלל סגור שבו נקב קטן, שדרכו נכנס אור פנימה ומטיל על הקירות את הדימוי של העצמים שנמצאים בחוץ, אבל במהופך. על עיקרון זה נבנו המצלמות הראשונות. התוצאה הדטרויטית נראית קסומה.
הגן נשתל בתוך ארגזי עץ משומשים ששימשו לשינוע סחורות והוא גורם משיכה שמבליט את הבית ואת ההתרחשויות סביבו.
לוחות העץ של קיר המבנה החיצוני נצבעו בצבעים שונים, שאריות כנראה, שהיזמים היצירתיים השיגו בחינם. התוצאה בהחלט לא שגרתית.
חלק גדול מקירות הפנים בבית הוסרו כדי ליצור חלל ציבורי גדול יותר, מפני שבית הכוח, הוא לא רק בית מגורים, הוא גם הלב של השכונה והתקווה של דטרויט.
 

קאמרה אובסקורה בעליית הגג
קאמרה אובסקורה בעליית הגג

האתר של PHP עוקב אחר ההתפתחויות בעיר ובמיזם ומזמין את מי שרוצה להצטרף.

כל הזכויות שמורות | A|N|D © 2010

Powered & Designed by comrax