כניסה
בעל מקצוע?
הצטרף למעגל המקצוענים לחץ כאן
תגיות פופולריות

גן יפני בחצר – לחיות במזרח, גם במזרח התיכון.

מי מאיתנו לא אימץ בשלב כלשהו בחיים את אחת מתורות המזרח הרחוק? הרי לא בכדי אנשים שחיים בארצות אלה מאריכים ימים, נחשבים חכמים במיוחד, רגועים, רזים ובריאים. אנחנו כישראלים מנסים לעשות הרבה כדי להגיע לסגנון חיים מסוג זה. גם בעיצוב. לכן, גינה יפנית יכולה לקרב אותנו לסגנון המזרח הרחוק, שפתאום נראה קצת יותר קרוב.

אז מה מאפיין גינה יפנית?
גינה יפנית מאופיינת בניסיונות להגיע להרמוניה מושלמת ורוגע. כאשר אנחנו מוסיפים לגינה את כללי הזן ניתן  להגיע לתוצאות מדהימות. אז איך עושים זאת? אחד המוטיבים השולטים בעיצוב גינה יפנית ועיצוב יפני בכלל הוא דיוק והקפדה על הפרטים הקטנים.
שטח הגינה הדרוש לגינה יפנית הוא שטח גדול יחסית, מפני שהרעיון בעיצוב גינה יפנית לפי כללי הזן הוא  התמקדות באובייקטים תוך מתן תחושת מרחב. מומלץ להקצות פינות מיוחדות לפי נושאים: מזרקות במקום אחד, עצי בונסאי במקום אחר, שיחים ירוקי עד במתחם נוסף, וצמחים אשר מושכים פרפרים בפינה אחרת.
אחד המאפיינים החשובים בגינה יפנית, הוא קיום שבילי חצץ דק בצבעי שחור או לבן ברחבי הגינה, עליהם ניתן לפסוע ולהגיע לפינות השונות. הליכה לפי הזן ובכלל, נחשבת מרגיעה. עצם פעולת ההליכה בגינה משרה רוגע על המטייל, ולפיכך הגינה מכונה "גינת שוטטות".

במה נאבזר גינה יפנית?
חלוקי נחל מפוזרים בפינות השונות ובמיוחד למרגלות המזרקות יהוו תוספת חשובה וחיונית. יש המאמינים, כי פכפוך המים על  חלוקי הנחל הוא מרגיע והרמוני במיוחד. אם יש מקום, גשר קטן מעץ מעל למי המזרקה או על אחד משבילי החצץ ידגיש את המראה היפני והמתוחכם.

איך עושים זאת לבד?
אם החלום שלכם הוא גינה יפנית ואתם רוצים לעשות זאת בעצמכם, הדבר אפשרי ויכול להיות פרויקט איכותי ומרגיע. ראשית,  את הגינה יש להכין לשתילה חדשה.
אנו עושים זאת, על ידי הכנה של האדמה והקרקע. יש לסלק עשבים שוטים מן השטח, שלא יצמחו שוב לאחר שנעצב את הגינה, להשקות את הקרקע, לחכות שבועיים לצמיחה חוזרת ולעקור שוב. פעולה זאת נקראת הנבטה והיא נעשית על מנת לקבל אדמה נקייה לשתילה.
לאחר מכן, נמקם את העצים. רצוי להתחיל במיקום נכון של העצים ולרכוש עצי בונסאי (עצים ננסיים) ולמקמם במקום אחד. עלות עץ בונסאי תתחיל ב – 120 שקלים ותגיע עד - 600 שח. עצי שקד או דובדבן מאד אופייניים לגינה יפנית. במיוחד הפריחה האדומה של הדובדבן והפריחה הלבנה כשלג של השקדייה בחורף אשר יוצרת מראה נקי ומלהיב. חצץ,  ניתן לפזר לבד ועלותו זולה אך יש לקחת בחשבון שהוא כבד מאד ולשנע אותו עם רכב מתאים. חלוקי נחל גם אינם יקרים במיוחד ורצוי לרכוש אותם יחד עם החצץ.שיחים מושכי פרפרים ושיחים ירוקי עד, יש למקם בפינה ליד ספסלים קטנים ופינות ישיבה. ניתן לתחום פינות ושבילים באמצעות פנסים סיניים ולהאיר את הגינה באמצעות חוט גבוה המתפרס בקו ישר לכל אורך הגינה ובו מנורות רגילות עליהם מולבשים אהילים קטנים ועגולים לבנים מנייר אורז (יש להוריד את האהילים בימי החורף מפני שהם לא יעמדו בתנאי מזג האוויר).
לפי הזן, קיום של פינות מדיטציה באמצע הגינה וליד חלל ריק או ליד מזרקה, הוא הכרחי על מנת להירגע וליהנות הנאה מרבית מהגינה. בפינה זאת, יש לשים מזרן יוגה דק או מחצלת חומה ודקה. רצוי לקבל השראה לגינת זן מעיון בספרים יפניים עתיקים ותמונות של המזרח הרחוק. לבסוף יש לבדוק באתרי האינטרנט. עיון במקורות אלה, יניב תוצאות אותנטיות ומרגשות. 

כל הזכויות שמורות | A|N|D © 2010

Powered & Designed by comrax