כניסה
בעל מקצוע?
הצטרף למעגל המקצוענים לחץ כאן
תגיות פופולריות

גנים תלויים

שחר שילוח

מה עושים כשרוצים ירוק בעיניים אבל הקרקעות הפנויות אוזלות? מוותרים על האדמה ומגדלים צמחים במאונך. זה כבר קורה בעולם, ולא רק על הכותל המערבי.

קיר צומח בלונדון
קיר צומח בלונדון (צילום: David Quick)

הנה משוואה שנראית בלתי פתירה: על מנת לשמור על כמה שיותר שטחים פתוחים בעולם שנמצא על סף פיצוץ אוכלוסין, יש צורך בבנייה צפופה יותר וגבוהה יותר, אבל ככל שאזורי המחייה הופכים דחוסים יותר, יש פחות ופחות שטחים לריאות ירוקות בתוכם. מה עושים? לוקחים את המילה שטחים ומטים אותה ב-90 מעלות. צמחים אפשר לגדל גם במאונך, וזוהי אחת המגמות שהולכות ומתפתחות בתחום העיצוב הירוק. וזה באמת ירוק מאוד. קירות מכוסים במטפסים מוכרים לכולנו. אבל הגנים האנכיים דומים יותר לסלעים מכוסים בחזזיות, מפני שהצמח כלל לא זקוק לנקודת התחלה באדמה שעל הקרקע אלא גדל על תשתית אנכית מלאכותית. הגנים האנכיים כוללים שטחים צומחים מחוץ למבנה וגם בתוכו, בדירות קטנות ובבנייני ציבור. הטכנולוגיות שמשמשות לשתילת הגנים האלה מגוונות אף הן. היתרון: כאמור, הגנים האלה לא זקוקים כמעט לשטח על פני האדמה, הם יכולים לשמש כשכבת בידוד שהופכת את המבנה לנוח יותר אקלימית, ובמקרים רבים הם גם חסכוניים במים וממלאים את תפקידם כריאות ירוקות. הם יפים, וזה לא פחות חשוב. החיסרון: אי אפשר לטייל עליהם עם הכלב (אלא אם כן אתם וגם הוא ממשפחת ספיידרמן), וגם לפיקניק הם לא ממש יועילו.

פטריק בלאנק חושב בעמידה
אחד החלוצים בתחום הוא הבוטניקאי והמדען הצרפתי פטריק בלאנק : שפיתח מערכת המאפשרת להצמיח גנים אנכיים כמעט בכל מקום – בתוך המבנה בעזרה של תאורה מלאכותית, על קירות חיצוניים ואפילו ללא קיר תומך, מפני שהמערכת קלה מאוד ומשקלה אינו עולה על 30 ק"ג למ"ר. הקיר בנוי מתשתית מתכת, משטח PVC ולבד, שעליהם צומחים טחבים, שרכים, קיסוסים וצמחים נוספים במערך מתוכנן מראש. בלאנק משחק עם גווני העלווה והטקסטורה, כך שנוצרים שטיחים חיים מרשימים ותלת ממדיים. אחת העבודות המפורסמות ביותר של בלאנק, ששותל גינות על קירות החל מ-1994, היא מוזיאון קה בראנלי הסמוך למגדל אייפל בפאריס. עבודות אחרות פזורות בספרד, איטליה, קוריאה, יפן והודו, רבות מהן במבני ציבור.

עבודה של פטריק בלאנק על קירות מוזיאון קה בראנלי בפאריס
עבודה של פטריק בלאנק על קירות מוזיאון קה בראנלי בפאריס

בהתחלה עלו לגג, עכשיו מטפסים על הקירות
חברת ELT (חברה בינלאומית ממוצא קנדי) החלה את דרכה כחברה שהקימה גינות גג. החברה : סיפקה ללקוחותיה משטחים מוכנים שעליהם כבר מלבלבים הצמחים, וכל מה שנותר היה להתקין אותם על הגג, לחבר למערכת ההשקיה וליהנות מהתוצאה. הם גילו שמכאן קל מאוד לעבור ל"קירות חיים", כפי שהם מכנים זאת. הקירות של ELT בנויים מפאנלים שמתחברים לקיר באמצעות תשתית מתכת או בהתאם לצרכים הספציפיים, כל אחד מהם מחולק ל-45 תאים קטנים שמחזיקים את האדמה ואת שורשי הצמחים. השורשים שמשתרגים בין התאים מוסיפים יציבות למבנה. מערכת ההשקיה מורכבת מקווי טפטוף, אחד מעל כל שורת פאנלים. המים ניגרים מלמעלה כלפי מטה ונאגרים לתעלת ניקוז קטנה בתחתית הקיר. על פי אתר החברה אפשר לגדל על הקיר מגוון של צמחים, אפילו ירקות ודשא. בניגוד לגנים האנכיים של בלאנק, כאן הלקוח הוא האמן, אם הוא רק רוצה.

עבודות של חברת ELT
למה לתלות תמונה כשאפשר לתלות גינה? עבודות של חברת ELT (מתוך אתר החברה)

ונעבור לפרסומות
חברת השירותים הפיננסיים PNC מפיטסבורג, פנסילבניה, רתמה את השם הטוב שיצא כבר לקירות הירוקים לצרכי פרסום. החברה התקינה קיר ירוק חיצוני על קיר הבניין שבו שוכנים משרדיה, על מנת לשדר לסביבה מסר של יעילות, ולדבריהם גם כדי לגרום "לבניין המטה של החברה להיות יותר יעיל מבחינה אנרגטית". ייתכן שהקיר, שעליו נשתלו צמחים מקומיים, אכן תורם לנוחות האקלימית בפנים, אך עם זאת יכול להיות שנדרשת צריכת אנרגיה על מנת להעלות את המים אל חלקו העליון של השטיח. בכל מקרה, אם כבר שלט חוצות, אז עדיף

קיר ירוק ופרסומי בפיטסבורג
יעילות בפעולה. הקיר הירוק של חברת PNC (מתוך אתר החברה)

קרוסלה של צמחים
המחסור בשטחים לגינון נוגע לא רק לגינות הנוי, אלא לגידול צמחים באופן כללי. מערכת Omega Garden פותרת לא רק את בעיית השטח, אלא גם מייעלת את השקעת המים והאנרגיה לתאורה, ומספקת צמחים בעלי מסה גדולה יותר. חברת אומגה גארדן : מוונקובר פיתחה מעין קרוסלות בצורה של גלילים המסתובבים סביב צירם, שבהם הצמחים מונחים על הדפנות הפנימיות. עם הסיבוב, כשהצמח מגיע למפלס הרצפה, הוא עובר דרך מגש שמכיל חומרי הזנה ומים. מנורה שמספקת את האור הנדרש לצמחיה ממוקמת במרכז הגליל, על קו הציר שלו. למעשה זוהי חממה עירונית שניצבת על שטח מצומצם מאוד ביחס לכמות הצמחים שגדלה בה. הצמחים מונחים על צמר סלעים. לטענת החברה התנובה ביחס לאנרגיה המושקעת גבוהה פי שלושה מהרגיל. גלילי האומגה פותחו במיוחד עבור גינון אורבני.

גינון עירוני בקרוסלה
הגנים של אומגה – גינון עירוני בקרוסלה (תמונה דרך TreeHugger)

כל הזכויות שמורות | A|N|D © 2010

Powered & Designed by comrax