כניסה
בעל מקצוע?
הצטרף למעגל המקצוענים לחץ כאן
תגיות פופולריות

גרפיקה בשירות עיצוב הפנים

ליאורה ענת שפיר

עיצוב גרפי הוא לא עניין לנייר בלבד. אלמנטים גרפיים, משחקי גיאומטריה ושילובי צבעים מוצאים את דרכם אל הרצפה, הקירות והריהוט והופכים לחלק מהותי מעיצוב הפנים

המשבצות של מונדריאן וחיפוי מסדרת גולד של רקס
המשבצות המפורסמות של של מונדריאן. השראה לתחומי עיצוב רבים | חיפוי מסדרת Gold מבית Rex, יצרנית האריחים האיטלקיה (התמונה מאתר החברה)


באבולוציית העיצוב, מעצב פנים ומעצב גרפי חולקים את אותו שורש, רק שהראשון התפצל לעולם התלת-ממד והשני לעולם הדו-ממד. למרבה המזל הם נשארו ביחסים טובים, ושיתוף הפעולה וההשפעות ההדדיות הן רבות, עד כדי ערבוב תחומים מוחלט.
מעצב גרפי יעסוק גם באריזות, מוצרים ושאר אלמנטים בעלי נפח, ומעצב הפנים יכול ליהנות ממישורי ענק של רצפה, קירות ואפילו תקרות למימוש הפנטזיות האמנותיות שלו. נכון שתמיד תעמוד לרשותו האפשרות לתלות תמונה, לפרוש שטיח או להתקין אהיל מרשים, אבל אם יגייס את עקרונות הגרפיקה, יוכל לתקוף את המשטחים האלה בשלל חומרים ופתרונות יצירתיים. ההיצע רב ומגוון, ממשחקי צבע וצורות בסיסיים ועד לשימוש בחיפויים יוקרתיים, אך אין כמו אילוצים פונקציונליים וכלכליים כדי להגביל את חופש הבחירה.
מה בעצם מבדיל את הגרפיקה מאמנות? שאלה שאפשר לגלוש איתה למחוזות הפילוסופיה של מהי אמנות. כולנו נסכים שבאופן טבעי אנו רואים גרפיקאי כבעל מקצוע ולא כאמן, כנראה בשל הפן היישומי המובהק של התחום. הרי עיצוב גרפי מלווה את עולם הצריכה שלנו ביומיום ואין צורך להגיח למוזיאון כדי להיתקל בו. אבל בדפדוף בספרי האמנות אפשר להיזכר באמנים כמו מונדריאן, שבעידן סוף המאה המ-19, במעבר מהקונקרטי למופשט, הוציא תחת ידו יצירות שכיום נראות לנו כעיצובים גרפיים לכל דבר, ואכן הן שימשו השראה לעיצובים מודרניים רבים הודות לקווים הנקיים, משחקי הקומפוזיציה ושילובי הצבעים.
 

גיאומטריה עתיקה
גיאומטריה עתיקה (התמונה מאתר “קרן סטון”)


החיפוי כקנבס קשיח
נתמקד תחילה בחיפויים. המעצב יכול להסתכל על קרמיקה כעל סוג של קנבס קשיח: על הבסיס עצמו (ה“ביסק”), העשוי מתערובת של חומרים דחוסים, מצויה שכבת הגלזורה הדקה, שיכולה לקבל כל סוג של עיטור, דקורציה, ציור או הדפס מבוקש. מכיוון שעולם החיפויים הוא מודולרי, נפתחים גם אינסוף משחקים של שילובים. התוצאה הסופית יכולה להיות מבוססת על הדפס שחוזר על עצמו או על חזרתיות המבוססת על צורת האבן עצמה.
עיטורים בריצוף הם לא המצאה חדשה. ב“קרן סטון”, למשל, מתמחים באלמנטים דקורטיביים עתיקים, ומציעים מבחר של אריחי קרמיקה עתיקים בעיטורים מרהיבים שמוצאם, בין היתר, מטירות עתיקות מהמאה ה-19. מסתבר שעוד בימי הביניים התפתח העיטור על האריחים כאמנות מסורתית, בעיקר בקרב הפלמים (בלגיה), בתהליך ייצור מיוחד שהשתמר לאורך הדורות. הסגנונות השונים של אריחי הקרמיקה משקפים את זרמי האמנות המשתנים לאורך התקופות, כמו מתקופת הארט-נבו והארט-דקו.

אירנה פטרושקו, בעלת משרד ID-Studio לאדריכלות ועיצוב פנים, מודעת היטב ליתרונות הדו-ממד בחלל ומשתדלת ליישם זאת בפרויקטים שהיא עושה הן למגזר הפרטי והן למגזר המסחרי.

האם יש הבדל בין פרויקטים פרטיים למסחריים מבחינת המשחקים הוויזואליים?
אירנה: “יש, ללא ספק. בפרויקט פרטי לוקחים בחשבון לא רק משחק ויזואלי. במקום הראשון נמצאים הנוחיות, הפונקציונאליות והעדיפויות של בן אדם מסוים. אך בעיצוב מסחרי, כמו בחנות, חשוב לרכז את תשומת לב הלקוח למוצר עצמו, כך שהכל צריך להיות בהרמוניה – גם המוצר הנמכר וגם העיצוב. לדוגמה, עיצבנו חנות קוסמטיקה של מוצרי ים המלח, עם אלמנט דקורטיבי בתקרה, שכולל תאורה פלורוסנטית נסתרת ובד בצורת גלים, שהופך לווילון הסוגר כניסה למחסן. כלומר, חיפוי בחומר רך היוצר משחק תלת ממדי ונותן מענה הן לדקורציה והן לפונקציונליות. בקיר החנות פרסנו תמונה גדולה, וסביב נתלו מדפים שקופים שמאפשרים לראות אותה, כשהמטרה הייתה ליצור עניין חזותי אך במקביל לא להסיח את דעתו של הלקוח מהסחורה המוצעת למכירה”.
 

הנחה אלכסונית של רצפות להעצמת תחושת המרחב, חדר רחצה בעיצוב ID-Studio
הנחה אלכסונית של רצפות להעצמת תחושת המרחב, חדר רחצה בעיצוב ID-Studio | שילוב הדפסים הרמוניים בחלל אחדץ טפטים של חברת אורגד


כיצד עוד ניתן לנצל אלמנטים גרפיים בחיפויים להשגת תחושה תלת ממדית?
“יש הרבה דרכים. בחיפוי אמבטיה בבית פרטי למשל, השתמשתי בקרמיקה בגודל 26 על 40 כדי להשיג חלוקה לפסים דקים במיוחד המשדרים אווירה רכה ועדינה. בריצוף השתמשתי בקרמיקה 30 על 30 מרוצפת באלכסון, וכך מתקבלת תחושה של שטח גדול יותר”.


מה ניתן לעשות עם חיפויי קירות?
“ניתן ליצור מהם רקע דומיננטי. בלובי כניסה שעיצבתי לחברת היי-טק קטנה, השתדלתי לנפץ את התדמית הנפוצה והשגורה לסגנון היי-טק, וליצור אווירה ביתית וחמה ולא אווירה טכנולוגית וקרה. התמקדתי בקיר הכניסה, ונעזרתי בצבע בורדו שלפי עקרונות הפנג-שואי מטעין באנרגיה חיובית, ובאלמנט דקורטיבי של לבנה ששובצה על הקיר, שבשילוב עם תאורה נכונה מוסיפה ביתיות וחמימות”.
 

דיאלוג בין טפט לחפצים
דיאלוג בין הטפט לחפצים בחדר (צילום מימין: Tammy Manet; משמאל: Decor8)


טפטים – לא לסבתות בלבד
פתרון אמנותי ישן שהתחדש הוא טיפול בקירות באמצעות טפטים, פתרון הפותח פתח לפוטנציאל גר
פי ואמנותי מרשים. בגלגולם הנוכחי, הטפטים התנתקו מהפונקציונליות והאחידות של בית סבתא וכיום הם מציעים ציורים, הדפסים, טקסטורות, חומרים ואפילו תלת-ממדיות באמצעות אשליית עומק. הסגנונות יכולים לקרוץ לרטרו או לשדר חדשנות, תלוי בטעמו של הרוכש. הטפטים חזרו תחילה לחדרי הילדים, שם כנראה העכבות שלנו משוחררות יותר, אך הם בהחלט חוזרים גם לשאר חדרי הבית. חשוב לזכור שהדומיננטיות שלהם מחייבת לקחת בחשבון את המראה הכולל של החדר, לרבות הרהיטים.

גרפיקה משלבת עקרונות של צבעים, קומפוזיציה והרמוניה מבלי להתייחס לאובייקט מוחשי או ריאליסטי, ובכך מציעה כלי יעיל מאוד להשראה ולגיבוש קונספט עיצובי לחלל. שמירה על קונספט מעין זה בשילובים של חיפויים, ריצופים, וילונות וריפודים, מאפשרת להשיג את אותו מושג חמקמק הנקרא “הרמוניה”.

כל הזכויות שמורות | A|N|D © 2010

Powered & Designed by comrax