כניסה
בעל מקצוע?
הצטרף למעגל המקצוענים לחץ כאן
תגיות פופולריות

חדש תחת השמש – מאי 2011

חתונתם המפוארת של הנסיך ויליאם עוררה הדים והתרגשות גדולה לא רק בבריטניה, אלא בכל
רחבי העולם. גם בארץ צפו לא מעט ישראלים בטקס החתונה, שתוכנן לאורך חודשים ארוכים עד לפרטיו הקטנים ביותר. אחת הסיבות לעניין הרב שהתלווה לחתונה הייתה, האווירה המלכותיות הקסומה שכמעט ונכחדה מהעולם בעידן המודרני, ועימה השימור הקפדני של המסורת והתרבות הבריטית, על כל סממניה הייחודיים.
בחתונה המלכותית הושם הדגש גם על עיצוב הפנים. בהקשר זה, ניתן ללמוד מהבריטים לא מעט על רזי הריהוט היוקרתי והמיוחד המאפיין את הממלכה, גם בישראל החמה. כאן תמצאו עצות כיצד לעצב את הבית בסגנון אנגלי ולשאוף מעט מניחוח המלוכה.

 
מהו ריהוט אנגלי?
אנגליה קשורה בתודעתנו לא רק לבית המלוכה ולארמונות פאר, אלא גם למוזיאוניםמרשימים, לנופים קסומים, לאדריכלות מיוחדת ולעיצוב פנים יוקרתי.
מראה הריהוט האנגלי בעידן המודרני מתח את פניו, אך בהחלט ניתן לזהות בו את קווי אופי הייחודיים. זאת, מאחר ועיצוב הרהיטים האנגלי לאורך השנים ועד ימינו, שמר על אופיו הקלאסי, האלגנטי, הקפדני והשמרני מעט.
בהתאם לכך, כאשר מדברים על ריהוט אנגלי לרוב מתכוונים לריהוט בסגנון מאסיבי וכבד הכולל שימוש בעצים בגוון כהה, כדוגמת עצי אלון ומהגוני. החל מתקופת המהפכה התעשייתית יוצרו מרבית הרהיטים בבריטניה בייצור המוני אך מאפיינים כדוגמת עיטורי עץ שונים, רקמות פרחים וטקסטיל בגווני ארגמן, אדום, זהב וירוק נשמרו.
 
ריהוט אקלקטי
עיצוב הריהוט האנגלי קשור בקשר הדוק  לתהליכים היסטוריים שעברו על הממלכה לאורך שנים. למעשה, רבים מן העיצובים הפופולאריים יותר הוכתבו על ידי המלכים עצמם, ונהוג לחלק את התקופות הסגנוניות השונות בהתאם לשנותם בשלטון.
אולם, לא רק מלכים הכתיבו את הטון הדומיננטי בעיצוב. אחד האנשים המשפיעים ביותר על האופן בו אנו רואים ריהוט אנגלי, הוא תומאס צ'יפנדייל, מעצב רהיטים פופולארי ואהוב האצולה בתקופת המאה ה-18. השפעתו של צ'יפנדייל על הריהוט ניכרת עד ימינו, ורהיטים מקוריים בעיצובו נמכרים בסכומי עתק.
ברוח זו, לא ניתן שלא לאזכר את תנועת "הארסט אנד קרפטס"  אשר פעלה במאה ה-19, בעקבות המהפכה התעשייתית. תנועה זו התנגדה לעיצוב השבלוני, לאובדן הייחודיות ולייצור ההמוני. וילאם מוריס, ג'ון ראסקין ופוג'ין, מפעילי התנועה, שאפו לשמור על הערך האומנותי של עיצוב הרהיטים ודגלו במלאכת יד. באותה מידה, התנגדו בתנועה לקישוט המוגזם והקיטשי שנוסף לריהוט תחת השפעה צרפתית, שבאה לידי ביטוי בעיצוב בעקבות קשרים עסקיים פורים עם צרפת באותה עת.
על אף השמירה על המאפיינים המסורתיים, במהלך השנים הפך עיצוב הרהיטים האנגלי לפתוח יותר להשפעות זרות וקיבלאופי אקלקטי, הטרוגני ורב פנים.
היוםהריהוט במרכזי הערים מציע עירוב עדין של מגוון סגנונות, כאשר מחוץ לגבולותהעיר שולט עדיין עיצוב הרהיטים המסורתי, הכולל לעיתים רהיטים עתיקים ביותר מהתקופה שקדמה למהפכה התעשייתית.

כל הזכויות שמורות | A|N|D © 2010

Powered & Designed by comrax