כניסה
בעל מקצוע?
הצטרף למעגל המקצוענים לחץ כאן
תגיות פופולריות

יש לזה כיסוי

יעל לב

לחיפויי קירות יש תפקיד פונקציונלי ואסתטי – הם מגנים מפני רטיבות, לכלוך וחבטות, מוסיפים עניין וצבע ועשויים משלל חומרים ומרקמים. בהחלט יש למה לצפות!
 

קטע מקיר מחופה קרמיקה בדוגמה מסורתית בארמון עלי רפו באיספהאן (צילום: horizon)
קטע מקיר מחופה קרמיקה בדוגמה מסורתית בארמון עלי קפו באיספהאן (צילום: horizon) | קטע מקיר אריחים בפורטוגל שמתאר קציר (צילום: madalena)

אם היינו אוכלים אך ורק בחוץ, מתקלחים במקלחון סגור, לא מתיזים מים בזמן צחצוח השיניים ושטיפת הפנים, או במילים אחרות – לא חיים בבית, לא היינו צריכים לדאוג לשלמות הקירות. בפועל, רובנו חיים חיים דינאמיים שמסכנים את הקירות: קירות האמבטיה נרטבים, קירות המטבח זוכים לטעום מדי פעם מהאוכל שאנו מבשלים, וזה עוד לפני שדיברנו על חדר הילדים. אז מה עושים? מחפים! חדרי ילדים וחדרי עבודה – הפתרון הצרפתי ילדים זה שמחה, אבל לא לקירות. כתמי צבעים, טביעות ידיים, שאריות מזון, חבטות וחבלות בקיר הם רק חלק ממעללי הזאטוטים. גם המבוגרים בינינו מעמידים את הקירות בסכנה וטביעות רגליים מתחת למחשב בחדר העבודה או שקעים במקום שבו השולחן נשען על הקיר אינם מחזה נדיר במיוחד. "יולי בן דוד":http://yoliserge.co.il, אדריכלית ומעצבת פנים, ממליצה על חיפוי צרפתי בחדרים אלו: "החיפוי הצרפתי נועד להגן על החלק התחתון של החדר. חיפוי זה מגיע לגובה מטר, פחות או יותר, ועשוי עץ או עיסת עץ (MDF) צבועה". מלבד הגנה על הקיר, החיפוי הצרפתי משמש גם כפריט עיצובי: "ניתן לצבוע את החלק המחופה בצבע שונה מצבע החדר או לחפות אותו בטפט. ההבדל בין החלק המחופה לקיר הלא מחופה יוצר קו אופקי בחדר המחלק את החדר לשני אזורים. ההבדל בין החלקים, במידה ונבחרו צבעים מתאימים, יוצר תחושת רוגע בחדר". חיפוי המקלחת באופן טבעי, מכל קירות הבית קירות חדר המקלחת פגיעים במיוחד לנזקים הנגרמים כתוצאה מרטיבות. הקירות הנמצאים בצמוד למקלחת או לכיור סובלים מהרטבה ישירה עד גובה מסוים, ואילו חלקים גבוהים יותר שלהם וקירות אחרים בחדר האמבטיה נחשפים באופן אינטנסיבי ללחות ואדים. הרטיבות עלולה לגרום לפגיעה בצבע, התנפחות או קילוף, ולכן ברוב הבתים לפחות החלקים שבאים במגע ישיר עם מים מחופים בחומרים בעלי דרגת אטימות גבוהה יחסית. בעבר העיצוב המקובל באמבטיה היה כיסוי מוחלט של כל הקירות, כיום, לדברי בן דוד, עיצוב זה אינו רווח בבתים פרטיים: "חיפוי מלא של קירות האמבטיה מעלה קונוטציה של שירותים ציבוריים וכיום מקובל ליישם במקום זאת חיפוי חלקי, הנותן הרגשה אינטימית וביתית". גובה החיפוי הרצוי מסביב לטוש הוא 180 ס"מ לפחות, באמבטיה ללא טוש החיפוי יכול להיות נמוך יותר – כשלוש פעמים גובה האמבטיה. בנוסף, יש לחפות את האזור שמעל הכיור וסביבותיו, הזוכה אף הוא למנה גדושה של מים. החומרים המומלצים לחיפוי חדר האמבטיה הם חומרים בעלי דרגת אטימות גבוהה, למשל קרמיקה, גרניט פורצלן או אבנים מלאכותיות. ניתן להשתמש גם באבנים טבעיות אולם יש לדעת כי הן דורשות תחזוקה אינטנסיבית למדי וחידוש הסילר בתדירות הנעה בין אחת לשנה לאחת לכמה שנים. על מנת לשמור על קירות המקלחת מפני רטיבות אין די בחיפוי, היות והרטיבות נכנסת דרך הרווחים שבין האריחים, ויש להשלים את המלאכה על ידי אטימת המרווחים ברובה, חומר אקרילי המשמש לאיטום. לדברי בן דוד חשוב להקפיד על רובה, מכיוון שרוב האריחים אינם שווים בגודלם, גם אם הדבר אינו נראה כך. בן דוד ממליצה על רובה גם אם נעשה שימוש באריחי קרמיקה החתוכים בצורה חדה המאפשרת הצמדה, היות ולחות מצליחה לחדור פנימה גם במקרה כזה.

שתי אפשרויות לחיפוי סביב הכיור: שליכט צבעוני ואריחים עם פס דקור, עיצוב: יולי בן דוד
שתי אפשרויות לחיפוי סביב הכיור: שליכט צבעוני ואריחים עם פס דקור, עיצוב: יולי בן דוד

החומר שבו משתמשים לחיפוי – צבע, הדוגמה שעל האריחים, שילוב אריחים מיוחדים ושילובים בין אלמנטים שונים בחדר – הם בעלי השפעה מכרעת על מראה חדר האמבטיה: הוספת פסי דקור או שילוב אריחים מקושטים או אבני פסיפס עם אריחים פשוטים יותר תשדרג את מראה המקלחת, חיפוי הזהה לריצוף ייצור מראה אחיד, בעוד שצבעים וחומרים אחרים יכולים ליצור הרמוניות או קונטרסטים מעניינים. שימוש בשליכט צבעוני במקום אריחים מעל הכיור ייצור מראה עליז. יש לחשוב על הסגנון שבו אנו מעניינים ולפעול בהתאם. כך למשל, שימוש בצבעים סולידיים תוך התאמה בין צבעי הריצוף והחיפוי והוספת פסי דקור עדינים בסוף החיפוי ייצרו אווירה אלגנטית, בעוד ששילוב מספר צבעים חמים ושימוש באבני פסיפס צבעוניות ייצרו אווירה עליזה ומשוחררת.

מטבח מחופה באריחי קרמיקה ומטבח מחופה באבן מלאכותית, שתי אפשרויות להגנה על הקיר ממפגעים קולינריים ואחרים (צילומים: the kitchen de
מטבח מחופה באריחי קרמיקה ומטבח מחופה באבן מלאכותית, שתי אפשרויות להגנה על הקיר ממפגעים קולינריים ואחרים (צילומים: the kitchen designer)

ציפוי מעורר תאבון במטבח שמירה על קירות המטבח מהווה אתגר מיוחד, מפני שיש להגן עליהם מפני שילוב ייחודי של מים, מזונות חמים וחומרי ניקוי. בן דוד מציינת כי תנאים ייחודיים אלו מכתיבים את החומרים שבהם ניתן לחפות את המטבח: "חומרים שמנוניים וחומרי ניקוי כימיים פוגעים באבנים טבעיות ולכן לא מומלץ להשתמש בהן במטבח אלא להעדיף חומרים לא טבעיים בעלי עמידות גבוהה בפני חדירת נוזלים כגון זכוכית או אבן קיסר".

פינת חדר מחופה באריחי עץ צבעוניים (צילום: HottHoller)
פינת חדר מחופה באריחי עץ צבעוניים (צילום: HottHoller) | חדר מדרגות בציפוי בריקס, עיצוב: יולי בן דוד

חיפוי דקורטיבי תפקיד החיפוי אינו מסתכם בהגנה על הקירות. המגוון העצום של חומרים, צבעים ומרקמים מאפשר ליצור כל מראה וסגנון בעזרת החיפוי ולשנות באופן טוטאלי את מראה החדר ואת האווירה בו. בן דוד מזהירה לא להיסחף, מפני ששימוש אינטנסיבי בחיפוי דקורטיבי עלול לגרום לגודש ולכך שהחיפוי "יבלע" ולא יראה ייחודי, בבחינת מרוב עצים לא רואים את היער. על מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר, רצוי ליישם חיפוי במקומות נבחרים בלבד, כשהמקום שנחפה והחומר בו נשתמש לחיפוי יבחרו בקפידה תוך מחשבה על המראה שאנו מנסים להשיג. כך למשל, בן דוד מציעה להשתמש באבנים מפירוק בקירות המפרידים בין אזורים או מאחורי קמינים ליצירת אווירה חמימה וביתית ומראה ישן. מגוון האפשרויות לחיפוי דקורטיבי הוא כמעט אין סופי ותלוי בטעם האישי ובמראה הכללי של הבית כולו, כך שקשה לתת כללים ברורים ואחידים לבחירת חומר לחיפוי דקורטיבי וליישום החיפוי.

כל הזכויות שמורות | A|N|D © 2010

Powered & Designed by comrax