כניסה
בעל מקצוע?
הצטרף למעגל המקצוענים לחץ כאן
תגיות פופולריות

עדן עלי אדמות

שחר שילוח

מקום שפעם היה מכרה חרסית נטוש הפך לגן עדן קטן שמאפשר למבקרים בו לחוות ביום אחד את יופיים של כל אזורי האקלים בעולם. המטרה: לעודד אותנו להכיר את כדור הארץ טוב יותר ולרצות לשמור עליו. אחד המיזמים שנולדו במקום הוא "פרויקט החיים במאה ה-21" שעוזר למצוא דרכים לצמצום טביעת הרגל האקולוגית שלנו.

פרויקט עדן
פרויקט עדן (צילום: manuel A 69)

עד שנת 1998, בפאתי הכפר בודלבה שמחוז קורנוול באנגליה, היה מכרה חרסית נטוש, בור פצוע, לבן ומכוער על פני האדמה. איש בשם טים סמיט הפך אותו לגן עדן. היום ניצבים שם ביומים ענקיים, כיפות שקופות למחצה שכל אחת מהן יוצרת בתוכה אקלים שמאפיין אזור אחר בעולם, ומסביבן גנים פתוחים ושדות. בתוך הכיפות ומסביבן אפשר לטייל בתוך שטחים חקלאיים, נופים מלאכותיים וצמחים מכל רחבי תבל. כולם יחד מאפשרים למבקר ליהנות ביום אחד מכל המגוון הטבעי והצומח שקיים על פני כוכב הלכת שלנו. חוץ מצמחייה, פרויקט עדן מציג עבודות ארכיטקטורה ואמנות ששואבות את השראתן מהטבע, ומקדם פעילות למען שמירה על איכות הסביבה. הארגון דוגל בשיטת "הלמידה תוך עשייה" ומאז שהוקם לפני עשר שנים הוא מנסה למצוא דרכים להחזיר לקהילה את הכסף שהוא מרוויח – אל הגנים המופלאים מגיעים מיליון אנשים בשנה!

המבנים בעדן מתוכננים לניצול מרבי של אור השמש. מימין מבנה אחת המסעדות, ומשמאל חלל פעילות שקוף למחצה
המבנים בעדן מתוכננים לניצול מרבי של אור השמש. מימין "בקתה אלפינית" שמשכנת את אחת המסעדות (צילום: m8nd1). משמאל: חלל פעילות שקוף למחצה (צילום: Herry Lawford)

יער טרופי באנגליה
סמיט, היזם ויושב הראש של פרויקט עדן, אומר שכאשר הגיע למקום הוא היה "סוף העולם". הוא רצה לברוא משהו חדש, משהו שיפיח תקווה ויגרום לנו, בני האדם, לחוש שאנחנו חלק מהטבע ולא חלק נפרד ממנו. הוא ניסה ליצור מקום שבו אנשים פשוטים יוכלו להגיע להישגים מרשימים אם רק יעבדו ביחד. למה? מפני שהמאה ה-21 מציבה בפני האנושות אתגרים של התמודדות עמם יידרשו האנשים הטובים ביותר. הוא מקווה שדרך ההתבוננות בצמחים, נבין טוב יותר את הכוכב שעליו אנחנו חיים. לשם כך נבנו ביומים סגורים (שאחד מהם הוא החממה הגדולה ביותר בעולם) ופתוחים המחקים אזורי אקלים שונים שמכילים צמחים מופלאים, פינות משחק ויצירה, סדנאות, מסעדות, חנויות, קורסים ופעילויות חברתיות לגדולים ולקטנים. בחנות של עדן נמכרים פרחים מגידול מקומי, ערכות גינון ברוח המקום וצבעים טבעיים לצביעת קירות. הצבעים נמכרים כאבקה (מה שחוסך זיהום שנובע מאריזה ושינוע) המדוללת במים לפני השימוש. אין בהם חומרים ממיסים או כל רעל אחר והם מתכלים. בחנות גם כלי בית עשויים מ-100% זכוכית ממוחזרת מבקבוקים שנאספים מכל רחבי אירופה.

פסל סביבתי מפסולת ומבט משטחי חקלאות הגן אל הביומים
פסל שעשוי מפסולת (צילום: Samuel Mann) |מבט משטחי חקלאות הגן אל הביומים (צילום: Manuel A 69)

החיים במאה ה-21
אחד המיזמים המעניינים של פרויקט עדן נקרא "פרויקט החיים במאה ה-21". הפרויקט מיישם את המעורבות בקהילה ש"עדן" חרת על דגלו, ומשתפים בו פעולה מאה בתי אב מרחבי אנגליה ורשת Homebase שמשווקת ציוד לבית ולגן. ב"עדן" רואים בזה חלק מתוכנית "המהפכה האקלימית" שלהם. הרעיון הוא לחפש ולמצוא דרכים להפחתת השינויים האקלימיים ולאימוץ הדרכים שכבר קיימות. פרויקט החיים במאה ה-21 הושק ביולי 2008 לאחר תכנון של שנה, ולאחר שנבחרו בתי האב שישתתפו בו. באוקטובר 2008 סוקרים נשלחו לבתי האב המשתתפים בפרויקט, אספו מהם אינפורמציה, ניתחו אותה ושלחו את התוצאות בחזרה אל המשתתפים. המטרה היא שבתי האב יתייחסו למידע שהופק מכל אחד מהם וימצאו דרכים לשיפור, כלומר לצמצום טביעת הרגל האקולוגית שלהם. המעקב והליווי יימשכו כשנה ומהלכם המשתתפים ילמדו כיצד לשנות את הרגלי צריכת המים והחשמל שלהם, "ייצור" הזבל ואורח החיים בכלל.

פרויקט עדן והאור הבוקע ממנו בלילה
פרויקט עדן והאור הבוקע ממנו בלילה (צילום: jim Crossley)

כל אחד יכול
מה שיפה בפרויקט הזה הוא שלא מדובר בהשערות מעבדה או במדידות שהתקיימו במעמקי האוקיינוס או מתחת לכיפת הקרח בקוטב הצפוני. מדובר באנשים רגילים שחיים בבתים רגילים, כך שאין סיבה או תרוץ למה לא לחקות אותם בשיפורים שכבר החלו ליישם. באתר יש עצות לצמצום טביעת הרגל האקולוגית שמתחלקים לשלושה תחומים: אנרגיה, מים ופסולת, שהם ראש החץ של שמירה על הסביבה (או פגיעה בה, תלוי איך בוחרים לחיות). בנוגע לפסולת, אומרים ב"עדן": "האדם הממוצע בבריטניה משליך אשפה השווה למשקל גופו אחת לשלושה חודשים. רוב האשפה יכולה להיות מעובדת מחדש, אבל במקום זאת היא נשלחת למשרפות או למטמנות. כמעט שני שלישים מכל האשפה של משקי הבית יכולה לעבור מחזור, מה שחוסך אנרגיה וחומרי גלם. אפשר לעשות אף יותר אם חוסכים בפסולת מלכתחילה או שמתקנים ועושים שימוש חוזר במוצרים." העצה הראשונה בתחום צמצום הפסולת: הפחיתו פסולת – מחזור יכול לחסוך בחומרים ובאנרגיה, אבל חשוב יותר לצמצם את האשפה. לדוגמה, קנו מוצרים בתפזורת, הימנעו מאריזות מופרזות ומשקיות נשיאה מיותרות, קנו מוצרים שבהם אתם יכולים להשתמש שוב במקום מוצרים חד פעמיים." רק אחרי העצה הזאת באות האחרות שמתייחסות למחזור, העדפת מוצרים ממוחזרים, עשיית קומפוסט וכו'.
אתר פרויקט עדן

פרויקט החיים במאה ה-21

 

כל הזכויות שמורות | A|N|D © 2010

Powered & Designed by comrax