כניסה
בעל מקצוע?
הצטרף למעגל המקצוענים לחץ כאן
תגיות פופולריות

שימורים? לא רק חמוצים - על בניינים לשימור בתל אביב

ראשית, יש להבין מהם בניינים המיועדים לשימור. בניינים אלה הם בדרך כלל מבנים ישנים מאד, בעלי רקע היסטורי חשוב או משמעות יתרה. שימור בניין יתבצע בעיקר כאשר הבניין תוכנן ועוצב בצורה מרהיבה או יוצאת דופן.

מתי מחליטים לשמר בניין?
השימור מתבצע על מנת לשמור על בניינים ישנים בעלי רקע היסטורי או נבדלות מבניינים אחרים בעיר, ולעיתים על מנת להעלות את ערך הבניין ולהגן עליו מפני התמוטטות. תהליך השימור מתבצע כאשר הבניין מתחיל להיות רעוע מדי ומתעורר הצורך לשפצו מהיסוד, אך עדיין לשמור על מראהו האותנטי והייחודי. בפעולת השימור ניתן להתחיל כאשר ניתן המימון המספיק אשר מיועד לשימור הבניין המבוקש. את הבניינים המיועדים לשימור בוחרת העירייה, אשר מתכננת ומחליטה אלה מהבניינים לשמר ואלה מהבניינים להרוס.

מה עולה בגורלם של דיירי הבניין המיועד לשימור?
בחלק מהבניינים אשר מיועדים לשימור קיימים דיירים אשר מתגוררים עדיין בבניין. העירייה אינה סומכת על כך שהדיירים ישתתפו בהוצאות הכרוכות בשימור הבניין. לכן, אם מחליטים לשמר את הבניין ולהופכו למבנה ציבורי בעלי הנכס והדיירים מפוצים בסכום אשר נקבע על ידי העירייה ובאמצעות עורכי דין. בכל מקרה, עליהם לפנות את הבניין נוכח סכנת התמוטטותו במידה ולא יעבור שיפוץ מסיבי שבסופו שימור.

בניינים ששומרו בארץ
בתל אביב קיימות דוגמאות רבות לבניינים שעברו שימור, וכמעט בכל רחוב מרכזי ניתן למצוא פניה בה קיים בניין משומר או כזה שמיועד לשימור. זאת כיוון שכאשר נבנתה תל אביב, היא היתה נתונה להשפעות חיצוניות ופנימיות של אדריכלים רבים אשר הגיעו בעיקר מגרמניה. הבניינים אשר נבנו שימשו מעין "ניסוי אדריכלי" בעיר עצמה. בשנות השלושים הגיעו לארץ המודרניסטים אשר נשאו את דגל הבאוהאוס, שהיה בית ספר גרמני בעל סגנון בנייה ייחודי וחדשני. דוגמא לתוצר של התקופה הוא בית עקיבא ברחוב הרצל פינת אחד העם. גם מבנה זה עבר שימור וניתן לראות את ההבדלים בין הקומה הראשונה לקומה השנייה אשר בדרך פלא מוסיפים חן לבניין היפהפה.
בית האוניה שעל דרך לה גווארדיה, עוצב על ידי האדריכל שמעון לוי והוא מבנה אשר עבר שימור בשל צורתו המעניינת והמודרנית לתקופה כה צעירה. בית המניפה ברחוב מזא"ה שומר, והוא מעין המשך של קונספט האונייה. בית השגרירות הרוסית, הינו מבנה מהמם ביופיו אשר נמצא בשדרות רוטשילד, ומאחוריו קיימים בניינים חדשים וגבוהים שמהווים קונטרסט המבליט את הייחודיות של מבנה זה ואת מאפייניו התקופתיים.
בית הפגודה, על הרחובות נחמני ובצלאל, הוא אחד המבנים יוצאי הדופן שעברו שימור בשנת 2001. הבית כה לא אופייני לעיצוב בארץ, בפרט היות ומדובר בבית אבן אשר בנוי בצורת פגודה. הבית הוזמן בשנות העשרים של המאה הקודמת, על ידי יהודי אמריקאי בעל זיקה לציונות וכנראה גם למזרח.
לסיכום, בניינים אשר נדמים לנו כיום כישנים, רגילים או כאלה שמוטב להחריבם ולבנות במקומם גורד שחקים תעשייתי, יכולים להוות פנינת עיצוב ונכס לדורות, במידה ונבחר לשמרם.
אז שימרו מחשבה זו בראשכם ונסו לחשוב על הבניינים המיוחדים והבלתי שגרתיים הקיימים בעירכם ובסביבתכם הקרובה. 

כל הזכויות שמורות | A|N|D © 2010

Powered & Designed by comrax